Ոսկեգործական ուսումնական ճամբար «Ոսկե Սևան»․ օգոստոսի 19-21

Վայրը՝ Գեղարքունիքի մարզ, Վաղաշեն գյուղից 1.5կմ դեպի հրվ. ՝ Սևանա լճի ափամերձ հատված

Պատասխանատուներ՝ Դավիթ Պետրոսյան, Արմինե Ավետիսյան
Մարզիկ՝ Վայք ք. մարզադպրոցի մարզիչ Տիրան Ազիզյան

Ոսկեգործական լաբորատորիաների ճամբարականներ՝

Մեկնում՝ օգոստոսի 19, Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու բակ, 08։00
Վերադարձ՝ օգոստոսի 21, Հյուսիսային դպրոց-պարտեզ մինչև 18:00

Վայք համայնքի ճամբարականներ՝

Մեկնում՝օգոստոսի 19, Վայք ք. հրապարակ, 08։30-ին
Վերադարձ՝ օգոստոսի 21, Վայք ք. հրապարակ մինչև 18:00

Երթուղու նկարագրություն Երևանից
Երևան- Հրազդան- Գավառ-Վաղաշեն ( կանգառներով՝ 2 ժամ 46 րոպե)
Վերադարձը՝ նույն երթուղով։

կանգառ

Երթուղու նկարագրություն Վայքից
Վայք- Եղեգիս-Շատին-Վարդենյաց լեռնանցք- Մադինա- Մարտունի- Վաղաշեն (կանգառներով՝ 2 ժամ 30 րոպե) Վերադարձը` նույն երթուղով։

կանգառ 

Օրբելյանների քարվանատուն 

Ճամբարի ուղղությունները՝

Նպատակ

  • Բնապահպանական-արշավախմբայի եռօրյա վրանային ճամբարի կազմակերպում Վաղաշեն գյուղի ափամերձ հատվածում՝ Վայք համայնքի և սեբաստացի սովորողների հետ
  • լող, վրանային պայմաններում ապրելու հմտությունների ձեռքբերում, ճամբարային հմտությունների ձեռքբերում՝ ինքնասպասարկում, թիմային խաղերի ընթացքում խմբով աշխատելու-գործելու հմտությունների զարգացում, ազգային երգերի ուսուցում, Սևանի բնապահպանական խնդիրների մասին քննարկում, զրույցներ:
  • Սեմինար Վայք համայնքի ճամբարականների հետ, կապված ոսկեգործության պատմության և ոսկեգործության մասնագիտությունների վերաբերյալ: Ծանոթացում ՄՍԿՀ-ում գործող ոսկեգործական լաբորատորիաների գործառույթներին, ցուցադրություն:

Անհրաժեշտ իրեր ճամբարի համար՝

  1. Առաջին օրվա սնունդ՝  նախաճաշի բրդուճներ, միրգ:
  2. Ջուր` անհատական շշով
  3. Անհատական ճամփորդական սպասք (ափսե, խորը ափսե, բաժակ, գդալ, պատառաքաղ)
  4. Աղբի տոպրակներ/3-5 հատ/, ձեռնոց
  5. Տաք հագուստ 3 օրվա համար, լողազգեստ, սրբիչ՝ ցամքոց, լողի ռետինե գլխարկ, ակնոց
  6. Քնապարկ
  7. Հիգիենայի պարագաներ՝ ատամի խոզանակ, ատամի մածուկ, սանր, սրբիչ, օճառ, անձեռոցիկ՝ թաց և չոր
  8. Անձրևապաշտպան բաճկոն
  9. Լապտեր, եթե ունեք ապա power bank
  10. Արևապաշտպան գլխարկ, ակնոց, մոծակների խայթոցի դեմ դեղ-քսուք
  11. Գնդակ, բատմիտոն, շախմատ, գիրք, ինտելեկտուալ խաղեր, հեռադիտակ
  12. Դեղատուփ

Ծրագրում`

  • Լող հանրային լողափում
  • Բնապահպանական աշխատանքներ
  • Ազգային ավանդական խաղեր
  • Սեմինար
  • Ինքնասպասարկում
  • Ընթերցանություն
  • Մարմնամարզություն
  • Խարույկ

Օր I

Օգոստոսի 19

08։00-Սբ. Երրորդություն եկեղեցի, ուսումնական ժամերգություն
08:20-մեկնում Սբ. Երրորդություն եկեղեցու բակից
Հայրենագիտական կանգառներ, ընդմիջում
13:00-Ժամանում Վաղաշենի վրանային արշավախմբային ճամբար
13:30- Հերթափոխի ընդունում իրերի տեղավորում, միասնական պարերգեր
15։00-Լող
16։30-Ճաշ
17:00- Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)
18։00- ընթերցանություն, քննարկում
19։30-Ընթրիք
20։00-21։00- Խարույկի շուրջ օրվա քննարկումներ
21։30-22։00-Քնի նախապատրաստական աշխատանքներ
22:00- Քուն

Օր II

Օգոստոսի 20

08։30-09։00-Վեր կաց, հիգիենայի ժամ
09։00-Մարզական պարապմունք
09։30-Նախաճաշ
10։00- Մարզական խաղեր
12։00- Միջավայրի խնամք
13:00-ընթերցումներ, հանգիստ, ինքնակազմակերպում
14։00- Ճաշ
15։00- Լող
17։00- Բակային խաղեր
18:00- Ոսկեգործական սեմինար-հարցազրույց
19:30-Ընթրիք
20։00-21։00 Խարույկի նախապատրաստական աշխատանքներ, ֆիլմերի, գրքերի քննարկում, օրվա ամփոփում

Օր III

Օգոստոսի 21

8։30-9։00-Վեր կաց, հիգիենայի ժամ, իրերի հավաքում
9։00-Մարզական պարապմունք
9։30-Նախաճաշ
10։00-միջավայրի խնամք
11:30-Լող
13:00- Մեկնում
13:30- Կանգառ Վանեվան վանական համալիրում , բրդուճային ընդմիջում
Մինչև 18։00 ժամանում 

Վարորդ՝

Վայք՝ Մխիթար Ազատյան, հեռ. 077662257, JAC 453CQ61

Երևան՝

Մասնակիցներ` Վայք համայնք

  1. Էմմի Հովհաննիսյան — 9-րդ դաս
  2. Գոհար Հովհաննիսյան — 11-րդ դաս
  3. Անահիտ Ղազարյան — 9-րդ դաս
  4. Անի Մնացականյան — 11-րդ դաս
  5. Մարիամ Ավագյան — 11-րդ դաս
  6. Գաբրիելա Ավագյան — 6-րդ դաս
  7. Յանեկ Ասլանյան — 9-րդ դաս
  8. Մարի Ասլանյան — 5-րդ դաս
  9. Մարիամ Թորոսյան — 5-րդ դաս
  10. Արայիկ Թորոսյան — 9-րդ դաս
  11. Իզաբելա Պողոսյան — 8-րդ դաս
  12. Սամվել Ստեփանյան — 5-րդ դաս
  13. Անգելինա Ստեփանյան — 7-րդ դաս
  14. Սերինե Ստեփանյան (ծնող)
  15. Մարի Մարտիրոսյան — 5-րդ դաս
  16. Միգել Հովակիմյան — 9-րդ դաս
  17. Գոռ Ասատրյան — 11-րդ դաս
  18. Հովիկ Մաթևոսյան — 11-րդ դաս
  19. Օնիկ Բայաթյան — 11-րդ դաս

Ոսկեգործական լաբորատորիաներ

  1. Դավիթ Պետրոսյան, ոսկեգործական լաբորատորիաների ղեկավար
  2. Արմինե Ավետիսյան, ուսուցչի օգնական
  3. Մարինե Ասատրյան, շրջանավարտ
  4. Արև Տանտիցյան, շրջանավարտ
  5. Էլինա Սևանցյան, շրջանավարտ
  6. Էմմի Գյուրջյան, ճարտարապետական համալսարան
  7. Մինաս Գրիգորյան, ՄՍԿՀ-ի քոլեջ
  8. Կարեն Մարգարյան , ՄՍԿՀ-ի քոլեջ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: